Rezultate concursuri

REZULTATE CONCURSURI ȘI OLIMPIADE ȘCOLARE

AN ȘCOLAR 2016/2017

Pe parcursul  anului școlar 2016/2017 elevii școlii noastre au participat la următoarele concursuri :

• Concursul Maica Domnului- Împărăteasa Cerului și a Pământului –elevii îndrumați de doamna profesoară de limba română Dabija Georgeta și domnul profesor de religie Roșu Silviu au obținut următoarele rezultate:

Secțiunea poezie:

• Premiul I- Drilea Ovidiu, clasa a V-a B
  • Premiul I- Rusu Alessia, clasa a V-a B
  • Premiul al II lea- Rusu Claudia, clasa a V-a B
  • Premiul al II lea- Toma Alex, clasa a V-a B
  • Premiul al II lea- Grigoraș Denisa, clasa a V-a B
  • Premiul al III lea- Seciu Elena Cătălina, clasa a VII-a  B

Secțiunea proză:

• Premiul al II lea- Hlandan Florina, clasa a V-a B
  • Premiul al II lea- Drilea Ioana, clasa a V-a B
  • Concursul Lectura ca abilitate de viața, etapa județeană, unde elevii coordonați de doamna profesoară de limba română Dabija Georgeta ne-au reprezentat cu mândrie. Au participat următorii elevi: Drilea Ioana, Rusu Alessia Giada, Seciu Elena Cătălina, Andronic Elena Denisa și Mistodiniș Bianca.
  • Olimpiada “Universul Cunoasterii prin lectura”-etapa judeteana, eleva Andronic Denisa din cl. a VIII-a B, îndrumată de prof. Dabija Georgeta., a obtinut o mențiune.
  • “Sarbatoarea Luminii prin ochii mei “martie-aprilie 2017 – Școala Țifești. Doamna profesoară Dabija Georgeta a participat impreuna cu elevii claselor V-VIII, care au obtinut urmatoarele premii
  • Seciu Elena –clasa a VII-a B -premiul I;
  • Rusu Claudia- cl a V-a B – premiul I
  • Drilea Ovidiu- cl a V-a B – premiul I
  • Manolache Stefania- cl. A VIII-a B – premiul II
  • Hlandan Ionela- cl. a V-a B -premiul II
  • Rusu Alessia –cl. A v-a B – premiul II
  • Drilea Ioana, cl. A V-a B -premiul III
  • Concursul Interjudețean de Arta– « Prietenie, armonie si culoare » de la Clubul Copiilor Panciu- aprilie 2017. Doamna profesoară Dabija Georgeta a participat cu elevii scolii și au obținut premiile :
  • Dragan Robert- cl. A V-a B-premiul I- poezie creștină
  • Seciu Elena –clasa a VII-a B-premiul I-poezie creștină
  • Drilea Ovidiu- cl a V-a B- premiul I- poezie creștină
  • Manolache Stefania- cl. A VIII-a B- premiul I- poezie creștină
  • Hlandan Ionela- cl. a V-a B-premiul II-poezie creștină
  • Lazar Diana-cl.VII-a B- premiul II- poezie creștină
  • Rusu Claudia- cl a V-a B- premiul III- poezie creștină
  • Rusu Alessia –cl. A v-a B- premiul III- poezie creștină
  • Dabija Georgeta- Diploma de excelenta
  • Ziua de 22 septembrie 2016 a prilejuit pentru şcoala noastră  Participarea la Concursul  « Sfântul Sfintit Mucenic Teodosie de la Manastirea Brazi»  unde  domnul prof. de religie , Rosu Silviu, a obtinut premiul I la sectiunea « Cantec de toaca » cu eleva Drilea Ioana de la clasa a V-a B,  Manolache  Stefania-cl a VIII-a B-grafica– premiul I, Rusu Claudia-cl. a V-a B- premiul special-« cantec de toaca »

• În ceea ce privește competițiile sportive, elevii pregătiți de domnul profesor de sport, Enăceanu Liviu au obținut următoarele rezultate:
  • Locul I, handbal băieți, zona Panciu- Vidra
  • Locul al III-lea handbal băieți, etapa județeană. Competiția a avut loc la Sala Polivalentă Focșani
  • Locul al IV lea, fotbal băieți, zona Panciu. Competiția a avut loc în localitatea Bătinești.
  • Locul I, handbal băieți, J.3. la Săptămâna Olimpică Adjud
  • Locul II, handbal băieți, J.4. la Săptămâna Olimpică Adjud
  • Locul III, handbal băieți, Cupa Valeriu Grigoraș, desfășurată la Fitionești
  • Elevii pregătiți de domnul profesor de geografie Gherghinoiu Neculai au obținut următoarele rezultate:
  • la olimpiada de Geografie, etapa județeană, eleva Manolache Ștefania a obținut locul II
  • la concursul național de Geografie ”Mica olimpiadă de Geografie- Terra” la clasa a V-a eleva Rusu Alessia Giada a obținut premiul III; la clasa a VI-a Eleva Manolache Giulia Fabiana a obținut premiul I și calificare la etapa națională,iar Mitrofan Thomas premiul III.
  • Doamna profesoară Blaj Gherghina a pregătit elevii în obținerea următoarelor rezultate:
  • La olimpiada de Ed. Tehnologică : la clasa a VIII-a eleva Mistodiniș Bianca Maria a obținul locul I și calificare la faza națională, iar Drilea Elena premiul II, la clasa a VII-a eleva Bălan Maria a obținut mențiune,la clasa a VI-a elevul Mitrofan Thomas a obținut premiul III, iar Manolache Giulia Fabiana mențiune, la clasa a V-a Drăgan Robert Marian a obținut mențiune.
  • La concursul ”Artă, tehnică natură”echipajul școlii format din elevii: Drăgan Robert Marian, Manolache Giulia Fabiana și Bălan Maria a obținut locul II
  • La concursul național ”Ed. Tehnologică și tehnologia informației punte către viitor s-au obținut următoarele rezultate: Drăgan Robert Marian- premiul II, Mitrofan Thomas – premiul II, Bălan Maria – mențiune, Andronic Elena Denisa premiul I.
  • La concursul național de Biologie ”George Emil Palade” Rusu Alessia Giada a obținut premiul III
  • La concursul ”Mate-info rural” echipajul școlii la clasele VII-VIII s-a calificat la faza județeană unde a obținut premiul III.
  • La concursul ”Sanitarii pricepuți” echipajul școlii a obținut locul I și calificare la faza județeană.
  • Participare la concursul ”Let’s Be ECO”
  • Premiul II Mistodiniș Alex Francesco și mențiune Manolache Giulia Fabina concurs național ”Alege este dreptul tău”
  • Premiul I Păftăluță Ana Maria, Manolache Giulia Fabina și Drilea Ioana, mențiune Grigoraș Denisa concurs interjudețean de mărțișoare ”Firul alb și firul roșu între tradiție și inovație”
  • Premiul I Manolache Giulia Fabina și Ciobotaru Denis la concusul regional cu participare internațională ”Cu poluarea nu-i de joacă”